Trumpovská lůza? Je to jinak, než se píše. Bezpečnostní analytik má jasno. Stopa vede k deep state

09.01.2021 15:00 | Zprávy

ROZHOVOR Vojenský analytik Jaroslav Štefec nevěří, že by policisté u amerického Kapitolu byli tak nepřipravení, aby demonstranti vtrhli do budovy. „Šlo o úmysl a ukazuje to na pečlivě připravenou akci konkrétními tajnými službami, které příliš nefandí Donaldu Trumpovi jako potenciálnímu budoucímu prezidentovi Spojených států,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. A právě i nepřipravenost bezpečnostních složek považuje za úmysl sil, které proti prezidentovi bojují.

Trumpovská lůza? Je to jinak, než se píše. Bezpečnostní analytik má jasno. Stopa vede k deep state
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jaroslav Štefec

Co o Spojených státech amerických vypovědělo vtrhnutí příznivců Donalda Trumpa do budovy Kapitolu, kde se měla potvrzovat volba Joea Bidena dalším americkým prezidentem?

Není to jen útok na Kapitol, protože k těm nepokojům v podstatě dochází po celé zemi a víceméně se jedná o vyvrcholení dlouholetého, navenek neustále zvyšovaného boje mezi lidmi, kteří chtějí žít svůj americký způsob života tak, jak byli zvyklí. Chtějí, aby Spojené státy měly ne ani vůdčí roli ve světě, ale spíše aby byly zemí, která zajišťuje svým občanům a obyvatelům život, na nějž byli zvyklí, a která jim zajišťuje značnou míru bezpečí a pohodlí, v němž žili dosud.

A samozřejmě jde o dlouholetou záležitost, která byla do značné míry skrývána a schovávala se i za jiné věci, jež se sice u nás prezentovaly, ale nikdo nesledoval nebo nevysvětloval důvody, proč k nim dochází. Ať už je to hnutí MeToo, nebo BlackLivesMatter, které v podstatě fungovaly jako kouřová mlha reálně narůstajících vnitřních problémů americké společnosti.

O tom, že je americká společnost rozdělená, se mluví čím dál více. Vy se tedy domníváte, že událost v Kapitolu je jejím projevem…

Ta akce je spolehlivě jejím projevem... A podotýkám, že to vůbec není záležitost Donalda Trumpa jako prezidenta. Donald Trump byl naopak první, kdo o tom začal hovořit a kdo se snažil zatajované interní problémy americké společnosti řešit.

Donald Trump nejprve vyzval příznivce k pochodu směrem ke Kapitolu, kde se měla potvrzovat volba Joea Bidena, a následně odsoudil násilí, které celý protest provázelo. Byl on tím, kdo k tomu násilí přispěl tak, jak je nyní obviňován?

To si nemyslím. My jako Česká republika s tím máme určité zkušenosti. V roce 1989 jsme měli svého studenta Zifčáka (Ludvík, příslušník StB, sehrál mrtvého studenta Martina Šmída, kterého měl usmrtit policejní zásah proti demonstraci 17. listopadu 1989, nakonec se ukázalo, že šlo o podvrh, pozn. red.). Pokud bych měl skutečně soudit, co se v reálu stalo, tak si myslím, že to do značné míry byla diskreditační akce, kterou vyprovokovaly nebo mohly vyprovokovat síly, které Trumpovi příliš nefandí a kterým vyhovovalo přesně to, co se stalo.

O jaké síly se může jednat?

Jedná se především o lidi, kteří mu házeli po celou dobu jeho fungování klacky pod nohy. U nás se tomu obecně říká „deep state“, tedy prapůvodní americká administrativa, která pořád žije, kterou podporují lidé stojící částečně mimo, o kterých se samozřejmě mluví otevřeně, ať už se jedná o americké multimiliardáře, jimž vyhovuje zmatek ve světě, americký vojenskoprůmyslový komplex, který potřebuje vydělávat svoje peníze...

To jsou skutečně síly reálně stojící proti Trumpovi, který se je snažil omezovat, a naopak se snažil probudit v Američanech vnímání America First! Amerika na prvním místě! Nejen z hlediska vojenského, ale i z hlediska průmyslového, z hlediska vědy a tak dále.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ohodnocení práce politika

Dobrý den, opakovaně se ukazuje, že ne všichni politici pracují a chodí do práce. Nemyslíte, že by stálo za úvahu, aby všichni politici (poslanci, senátoři i ministři) byly z větší části placeni za odvedenou práci? Třeba za to, jak často se účastní schůzí, hlasování, kolik předloží zákonů apod? Nemy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Část elity jede na tygru. Putin si dělá svou politiku. Politolog  Prorok opět promlouvá

22:00 Část elity jede na tygru. Putin si dělá svou politiku. Politolog Prorok opět promlouvá

„Podle všeho se Rusko pod vedením Vladimira Vladimiroviče Putina připravovalo delší dobu na konfront…